خانه - دیجیتال مارکتینگ - نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟
CTR
نرخ کلیک  ctr در واقع یک پارامتر اندازه گیری است. برای افزایش نرخ کلیک شما باید تمام نیازها و خواسته های موتورهای جستجوگر را برای افزایش کلیک و بازدید انجام دهید. نرخ کلیک در واقع نسبت مشاهده نتایج جستجو به تعداد کلیک است که باعث افزایش رتبه بندی سایت می شود. افزایش ترافیک سایت و بازدید را در پی دارد.

نرخ کلیک یا CTR چیست؟
نرخ کلیکCTR  در واقع مخفف کلمه Click Through Rate است. نرخ کلیک یک واحد اندازه گیری برای سنجش کلیک لینک سایت است. به زبان دیگر نرخ کلیک واحد اندازه گیری میزان مشاهده لینک یک سایت به مخاطبان و کاربران است که تعداد دفعات مشاهده شده(Impression) را به همراه تعداد کلیک نشان می دهد.
به طور مثال اگر شما در قسمت جستجو گوگل عبارت نرخ کلیک سایت یا نحوه سئو سایت یا هر عبارت دیگری را سرج کنید، حدود 10 لینک در صفحه اول با عنوان مورد جستجو به شما نمایش داده می شود. که به محض مشاهده لینک سایت های مختلف با عنوان پیش رو یک بازدید برای سایت شما ثبت می شود. حال اگر به همراه شما ده نفر دیگر این عبارت را سرج و مشاهده کنند، ده بازدید(Impression) برای شما ثبت می شود. اگر از این ده نفر شش نفرشان روی یک لینک کلیک کنند؛ نرخ کلیک سایت حدود 60 درصد می شود، چرا که از 10 نفر 6 نفرشان لینک سایت را کلیک و آن را مشاهده کرده اند.
توجه داشته باشید زمانی که شما عبارتی را سرج می کنید در صفحه اول نتایج براساس رتبه بندی گوگل 10 تا از بهترین سایتها با توجه به شاخص های گوگل در صفحه اول سایت برای شما نمایش داده می شود. شما از این ده گزینه انتخابی کدامیک را انتخاب می کنید؟ آیا اصلاً پیش آمده هر 10 مورد را مطالعه کنید یا به صفحه بعدی بروید؟

 

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

تأثیر نرخ کلیک یا ctr بر رتبه‌بندی سایت
نرخ کلیک عبارت است از میزان کلیک بر روی لینک وب سایت بر اساس تعداد دفعاتی که نمایش داده می شود. نرخ کلیک یک روش اندازه گیری برای موفقیت سایت به شمار می رود. نرخ کلیک باعث افزایش رتبه شما نزد گوگل و در نتیجه افزایش بازدید و ترافیک سایت شما می شود. توجه داشته باشید که نرخ کلیک تأثیر مثبت و قابل توجهی در رتبه بندی سایت شما دارد.
هر چقدر تعداد کلیک سایت شما افزایش پیدا کند به همان نسبت رتبه سایت شما نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه افزایش رتبه سایت شما در رتبه نخست قرار می گیرد، با قرار گرفتن در رتبه نخست بازدید افزایش شما پیدا می کند و می توانید به اهداف تعیین شده خود برسید و بازاریابی اینترنتی خود را دنبال کنید. با توجه به آمار منتشر شده بیشترین کلیک وب سایت متعلق به وب سایتی است که در رتبه نخست قرار دارد.
نکته: هر چقدر میزان نرخ کلیک سایت بیشتر باشد به همان نسبت میزان بازدید افزایش پیدا می کند. نرخ کلیک بیشتر نشان دهنده این نکته است که تعامل بیشتری بین کاربر و سایت وجود دارد. نرخ کلیک یکی از اهداف بازاریابی اینترنتی نیز به شمار می رود.

 

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

نحوه محاسبه نرخ کلیک
برای اینکه بتوانیم نرخ کلیک را محاسبه کنیم ما نیاز به تعداد کلیک یک سایت به همراه Impression داریم. Impression در واقع تعداد بازدید در نتایج جستجو را نشان می دهد، کلیک هم تعداد کلیک وب سایت پس از نمایش نتایج جستجو را نشان می‌دهد. نحوه محاسبه به صورت زیر است.

 

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

چگونه نرخ کلیک خود را افزایش دهیم؟
برای افزایش نرخ کلیک راه های مختلفی وجود دارد که در این بخش به تعدادی از مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود.
  • استفاده از عناوین جذاب و مخاطب پسند در صفحات وب سایت: استفاده از عناوین جذاب معجزه می کند و می تواند نرخ کلیک سایت شما را بالا ببرد. از عناوینی استفاده کنید که کاربران به دنبال آنها هستند. از عناوین کلیشه ای و پر تکرار پرهیز کنید.
  • استفاده از کلمات کلیدی مناسب به همراه سئو سایت: بسیاری از افراد با استفاده از کلمات کلیدی مطلب خود را در موتورهای جستجوگر سرج می کنند؛ به همین منظور برای دیده شدن از کلمات کلیدی مناسب در متن خود استفاده کنید.
  • از محتوایی تکراری و نامناسب پرهیز کنید چرا که تأثیری ندارد و حتی باعث می شود رتبه کمتری از گوگل دریافت کنید.
  • برای افزایش نرخ کلیک خود از Meta Description مناسب استفاده کنید.
  • محتوای غنی و یونیک: برای وب سایت خود دست به تولید محتوا یونیک بزنید و از محتواهای تکراری پرهیز کنید. توجه داشته باشید که گوگل برای تولید محتوا یونیک ارزش بسیاری قائل است و به آن ارج می نهد. گوگل ابزاری به همراه دارد که به محض مشاهده محتوای کپی رتبه سایت را کاهش می دهد.
  • استفاده مناسب از تبلیغات گوگل: استفاده از تبلیغات گوگل راه موثر دیگری برای دیده شدن است.
  • داشتن وب سایت غنی با طراحی عالی:
  • بهینه سازی سایت: بهینه سازی سایت از طریق سئو مناسب خود باعث دیده شده سایت می شود.
فرصت را از دست ندهید: ما بخش بزرگی از بازارتان را در اینترنت می‌سازیم، بیشتر بدانید »

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

Impression چیست و چه کاربردی دارد؟
Impression در واقع نشان دهنده حضور شما در نتایج جستجو توسط موتورهای جستجوگر است که به کاربر نمایش داده می شود.
اگر وب سایت شما در نتایج جستجو به کاربر نمایش داده شود، یک Impression برای شما ثبت می شود، یعنی در نتایج حاصل از نقشه، تصویر، متن و .. حضور دارید. توجه داشته باشید که اگر وب سایت شما در نتایج جستجو در صفحه دوم و یا حتی سوم باشد و کاربر به آن سر نزند هیچ Impression برای شما لحاظ نمی شود مگر آنکه کاربر به صفحه دوم و سوم سر بزند در این صورت برای شما یک Impression ثبت می شود. به همین دلیل است که نوع سئو و رتبه بندی سایت بسیار حائز اهمیت است و رقابت بسیاری بر سر آن وجود دارد. شما هم می توانید با افزایش نرخ کلیک خود با استفاده از کلمات کلیدی و محتوای مناسب به رتبه نخست دست پیدا کنید. برای افزایش نرخ کلیک خود و افزایش بازدید سایت خود با همیار توسعه همراه شوید.

 

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

استفاده از ربات برای افزایش نرخ کلیک
شاید با خودتان فکر کنید چرا این همه هزینه برای افزایش نرخ کلیک می شود در حالی که خیلی راحت با استفاده از یک ربات با ای پی های مختلف می توان درصد کلیک را افزایش داد. در جواب این افراد باید گفت که گوگل ابزار بسیار قدرتمند و پیچیده ای در اختیار دارد که به راحتی می تواند ربات را از انسان تشخیص دهد، طوری که با تشخیص ربات نه تنها رتبه سایت گوگل شما افزایش پیدا نمی کند بلکه به دلیل عدم صداقت گوگل شما را جریمه می کند. پس توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان از ربات برای افزایش بازدید و کلیک استفاده نکنید.

 

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه تأثیری بر سئو دارد؟

نتیجه گیری
نرخ کلیک ابزار موثری برای تعیین رتبه بندی سایت به شمار می رود. از طریق تولید محتوای غنی، استفاده از سئو مناسب، بهینه سازی سایت، استفاده از کلمات کلیدی  وغیره می توانید نرخ کلیک خود را افزایش دهید.افزایش نرخ کلیک نشان دهنده تعامل کاربران با وب سایت به شمار می رود. هر چه قدر نرخ کلیک شما افزایش پیدا کند به همان نسبت رتبه سایت شما نیز افزایش پیدا می کند.
نرخ کلیک در واقع نسبت تعداد کلیک به تعداد بازید است. برای افزایش رتبه سایت گوگل و نرخ کلیک خود با ما در همیار توسعه همراه شوید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =

برای مشاوره رایگان

اطلاعات زیر را جهت مشاوره (طراحی سایت، تبلیغات اینترنتی، خدمات سئو، تولید محتوا، طراحی گرافیکی) وارد کرده و ارسال را بزنید.

  • پایتخت ایران کجاست؟
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .